Mai mulţi medici de la Spitalul Bagdasar Arseni refuză să mai facă gărzi

Şapte medici de la Spitalul Bagdasar-Arseni au anunțat că şi-au dat demisia din contractele de gărzi începând cu 1 noiembrie din cauza „unor riscuri majore din punct de vedere profesional”.
„În cursul dimineţii 7 medici din cadrul secţiei Clinice Chirurgie Plastică şi-au prezentat demisia din contractele de gărzi, începând cu data de 1.11.2023, motivând acest gest ca o consecinţă a „actualelor condiţii existente în Spitalul Bagdasar” şi invocând un „risc de malpraxis” care i-ar expune „unor riscuri majore din punct de vedere profesional”, fără nicio altă precizare”, a informat Spitalul Bagdasar Arseni.
„După analiza răspunsurilor pe care urmează să le primim vom fi în măsură să precizăm dacă într-adevăr există condiţii şi riscuri care să se manifeste doar pe parcursul gărzilor, nu şi în timpul normal de lucru al celor 7 şi care să justifice această atitudine – sau este doar o reacţie pur subiectivă la sesizări depuse la Parchet cu privire la posibile abateri de natură penală a 5 dintre cei 7 semnatari”, afirmă aceeaşi sursă.