COVID-19 în România: Numărul de cazuri noi continuă să scadă – Rata de incidență în fiecare județ

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.477 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), cu 3.298 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.463 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 8.397, cu 518 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.030 de persoane, cu 33 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.030 de pacienți internați la ATI, 900 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 466 sunt minori, 459 fiind internați în secții, cu 64 mai puțin decât în ziua anterioară și 7 la ATI, cu 2 mai puțin decât în ziua anterioară.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.479 teste RT-PCR (13.081 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.398 la cerere) și 40.807 teste rapide antigenice.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.356.204 teste RT-PCR și 8.469.565 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 150.568 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.194 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 78.189 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 11 persoane.

Evoluția cazurilor noi din ultimele 7 zile

Numărul de cazuri nou confirmate de COVID-19, pe județe

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba50.66028312,95
2.Arad64.53025414,28
3.Argeș71.15931611,72
4.Bacău58.600994,01
5.Bihor77.7952078,94
6.Bistrița-Năsăud28.473744,93
7.Botoșani34.460794,63
8.Brașov101.25728313,05
9.Brăila29.7131497,15
10.Buzău38.00821610,08
11.Caraș-Severin27.9701309,47
12.Călărași24.358827,55
13.Cluj144.92081717,67
14.Constanța108.68042013,88
15.Covasna18.4161175,97
16.Dâmbovița49.5611427,52
17.Dolj66.90042510,93
18.Galați59.8601907,29
19.Giurgiu26.7301159,06
20.Gorj20.932864,76
21.Harghita20.830373,10
22.Hunedoara53.69131411,18
23.Ialomița25.8411218,33
24.Iași103.8354078,37
25.Ilfov110.87251421,03
26.Maramureș48.350954,89
27.Mehedinți20.599947,06
28.Mureș59.0802289,92
29.Neamț44.218743,63
30.Olt36.24822210,08
31.Prahova92.10252013,04
32.Satu Mare31.224734,09
33.Sălaj25.457746,19
34.Sibiu71.30036818,49
35.Suceava56.384732,62
36.Teleorman31.7661767,30
37.Timiș139.44756916,32
38.Tulcea19.902385,11
39.Vaslui34.7481304,15
40.Vâlcea38.7141589,60
41.Vrancea25.046845,01
42.Mun. București494.315365729,23
43.Din străinătate4.0464
44.Cazuri noi nealocate pe județe6.569-1037
TOTAL2.697.56611.477

 

Rata de incidență în fiecare județ

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 23 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.697.566 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 105.658 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.380.151 de pacienți au fost declarați vindecați.

Numărul de persoane pozitive la retestare

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 916 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA42
2ARAD35
3ARGEŞ29
4BACĂU12
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRAŞOV20
9BRĂILA6
10BUZĂU22
11CARAŞ-SEVERIN13
12CĂLĂRAŞI10
13CLUJ30
14CONSTANŢA30
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ56
18GALAŢI11
19GIURGIU12
20GORJ18
21HARGHITA9
22HUNEDOARA20
23IALOMIŢA8
24IAŞI39
25ILFOV23
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI9
28MUREŞ25
29NEAMŢ6
30OLT14
31PRAHOVA26
32SATU MARE6
33SĂLAJ6
34SIBIU15
35SUCEAVA13
36TELEORMAN32
37TIMIŞ37
38TULCEA3
39VASLUI3
40VÂLCEA13
41VRANCEA6
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI223
TOTAL916

119 decese, raportate în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 62.958 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.02.2022 (10:00) – 23.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 119 decese (62 bărbați și 57 femei), dintre care 9 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 119 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 0-9 de ani, 1 la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 20 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 37 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 50 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

115 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 119 pacienți decedați, 98 au fost nevaccinați și 21 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Brăila, Constanța și Suceava, în luna februarie 2022. Un pacient decedat în județul Suceava a fost infectat în Germania.